БЪЛГАРИЯ Е В ТРАУР: 15 ДУШИ ЗАГИНАХА В ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

 

СЪБИТИЯТА ВЪВ ВРЕМЕТО:

05.09.2009

Петнадесет българи, сред които и едно дете, загиват в събота, след като претоварено туристическо корабче се разцепва и потъва в Охридското езеро.

По първоначални данни на борда е имало 70 души, от които 55 българи от Златица, Пирдоп, Челопеч и Антон. Българите били на организирана двудневна екскурзия.

Единадесет от телата са идентифицирани още същия ден.

Сред общо 53-мата оцелели има някои леко ранени, които са настанени в болница, българите са без почти никакви наранявания, но са в стрес.

За тяхното завръщане в България е изпратен правителствен самолет

Инцидентът с частния кораб "Илинден" става около 10.30 ч. на около 200-300 м от брега между местностите Лагадин и Елешец в източния край на Охридското езеро.

Корабът е потънал на 7 метра дълбочина.

Полицията била информирана за потъването на корабчето от летовници на плажа Лагадин.

Според очевидци плавателният съд се разцепил на две и потънал за минути. Първи на помощ се притекли летуващи в къмпинга, които успели да спасят с лодка голяма част от пътниците. 

Според българския зам.-вътрешен министър Марин Райков, вероятна причина за потъването на кораба в Охридското езеро е претоварване. Корабът "Илинден" е бил с капацитет 43 души, но на борда е имало много повече.

По всяка вероятност скъсано метално въже е причината за трагедията с потъналия плавателен съд, съобщават по-късно представители на експертния екип, пристигнал на мястото на инцидента. Предполага се, че едно от балансиращите метални въжета се е скъсало, поради което и корабът се е разцепил на две. Седемдесетгодишният съд разполагал с документ за техническа изправност.

На мястото на инцидента пристига и македонският президент Георги Иванов.

Временно изпълняващият длъжността посланик Ангел Ангелов отпътува за Охрид, за да се запознае с подробности около инцидента.

В Македония е обявен ден на траур.

В България ден на траур ще бъде понеделник, 07.09.2009.

Всички тържества в чест на Деня на Съединението са отменени. Знамената на Пловдив бяха свалени на половина в знак на траур.

06.09.2009

Президентът Георги Първанов призовава да се създаде специално звено, което да координира усилията на всички органи при мащабни трагични инциденти.

Той присъства на заупокойна молитва, отслужена в памет на падналите в борбата за Съединението на България и на българските граждани, загинали ден по-рано в Охридското езеро.

Първанов оценява като адекватни действията на българската власт, която изпрати свои представители на мястото на трагедията и върна оживелите 40 души от българската група с правителствен самолет късно вечерта в събота. Българският държавен глава заминава за Охрид и се среща с колегата си Георги Иванов.

С македонските власти е договорено паралелно разследване на причините за инцидента и от българска страна, вече е изпратен специалист по тежки престъпления.

В Македония имат готовност да посрещнат наши експерти за работата под вода при изваждането на потъналото корабче. Видеозапис от работата на водолазните екипи, които първи са се гмурнали след потъването на кораба, ще бъде донесен в България и ще бъде предоставен на главния прокурор.

Български специалисти ще участват и в аутопсията на телата на загиналите.

Македонската страна задържа капитана и собственик на туристическото катерче “Илинден“, който ще остане в ареста за 30 дни по решение на съдия-следовател.

Прави се проверка и на българската фирма, организирала екскурзията в Македония. Вътрешният министър Цветан Цветанов съобщава, че това е фирмата "Фара тур", която е нямала разрешително за работа като туристическа агенция.

"Фара тур" е собственост на Айше и Юсуф Солакови, като последния се води притежател и на транспортната фирма "Солак-тур", чийто автобус е превозил българските туристи до Македония. 

Проверка в офиса на "Солак-тур" в Кърджали е била извършена в неделя сутринта от Комисията за защита на потребителите и икономическа полиция. Представител на фирмата заявява, че автобусът, с който са превозени българите в Македония, е бил продаден на фирма “Клюнчев” преди година на лизинг.

Нито една от тези две фирми няма регистрация като туроператор или турагент, съобщават министерството.

 Екипи на Комисията за защита на потребителите опитаха да направят контакт с представители на фирмата “Клюнчев“ в Димитровград. След като бъде изяснен виновникът за този инцидент, българските граждани могат да заведат иск за обезщетение и съответно Министерство на външните работи ще им съдейства напълно за това нещо, заяви транспортният министър Александър Цветков.

Ден по-рано премиерът Бойко Борисов заяви, че от бюджета ще се отпуснат по 10 хиляди лева на семействата на загиналите.

07.09.2009

Въпреки подготвителните работи, "техническа невъзможност“ и лошото време възпрепятстват изваждането на туристическия кораб "Илинден“. Очаква се това да стане до 2-3 дни, което означава, че дотогава няма да има по-голяма яснота около точната причина за инцидента.

Изпратеният в Охрид следовател от Националната следствена служба коментира, че все още е рано да се говори за версии, по които ще върви разследването. Транспортният министър Александър Цветков коментира, че скъсано въже, което управлява руля на кораба, както и претоварването най-вероятно са причина за потапянето, тъй като няма пробойни в корпуса, винтът и валът на винта са здрави и нямат повреди.

В Скопие пристига зам.-главният прокурор на България Камен Ситнилски, който се среща с македонския главен прокурор Люпчо Свърговски.

Изваждането на плавателния съд се отлага заради липсата на техническа възможност това. Изключително важно е корабът да бъде изваден в цялост и то от първия път, за да се добие пълна представа за неговото състояние и евентуалните причини за злополуката, заявява Ситнилски, цитиран от БТА.

С македонския главен прокурор Ситнилски е договорено България да получи копия от протоколите от огледа на кораба и разпитите на свидетелите, издадените документи за техническото състояние на "Илинден", документи за правоспособността на капитана му, както и лиценза на плавателния съд.  

За да разпознаят телата на 15-те загинали, техни близки заминават за Скопие с правителствения Ту-154. Те са придружавани от лекари и от психолози, които да им помогнат да преодолеят шока.

След повторната идентификация на телата на загиналите, доц. Станислав Христов, национален консултант по съдебна медицина казва, че причината за смъртта им е удавяне.

Христов добавя, че македонските власти оказват пълно съдействие в работата на следствието.

На мястото на инцидента в Охрид работят следователи от България, Македония и Хърватия.

Телата на 15-те загинали ще бъдат върнати в България в понеделник през нощта с военен самолет, изпратен от София за Скопие.

Паралелно с това българските власти се опитват да установят каква е отговорността за трагедията на българските фирми, организирали екскурзията.

Вече е установена и връзка със собствениците на фирмите, които са превозвали хората до Охрид. Те са предоставили достъп до документацията, свързана с превоза, обяви пред БНР директорът на Агенцията по автомобилна администрация Любомир Христов. Когато проверката приключи, данните ще бъдат предадени на Комисията за защита на потребителите, която осъществява контрола по закона за туризма.

За хаос и липса на контрол в туристическия бранш говори в понеделник и председателят на Българската туристическа камара (БТК) проф. Цветан Тончев. Той заявява, че около 800 туроператорски фирми са официално регистрираните и още толкова са в сивия сектор.

Директива на ЕС от 1990 год. за туристическите пътувания дава право само на лицензирани превозвачи да извършват подобни услуги, припомни шефът на БТК. Фирмите, организирали пътуването до Охрид, не са имали подобна регистрация.

БЪЛГАРИЯ Е В ТРАУР.

РАЗСЛЕДВАНЕТО НА ПРИЧИНИТЕ ЗА ТРАГЕДИЯТА ПРОДЪЛЖАВА.

ПОКЛОН ПРЕД ПАМЕТТА НА ЖЕРТВИТЕ!

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

 

 

 


нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"