НЕ НИ СЕ ДОВЕРЯВАТ ЗА ВОДНИТЕ ПРОЕКТИ

 

Европейската комисия ще назначи собствена експертна проверка на проекти за ВиК-инфраструктурата, спечелили финансиране по Оперативна програма “Околна среда“ (ОПОС), за които има съмнения, че са с многократно завишени стойности. Карстен Размусен, от генерална дирекция “Регионално развитие“ на Европейската комисия заяви пред журналисти, че това ще се прави само ако анализът, назначен от българската страна не е перфектен и цитира 11-те общински проекта за пречиствателни станции и канализации, които са одобрени от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), но в Брюксел са преценили, че са прекалено скъпи. Общата им стойност е около 100 милиона евро.

Към настоящия момент, след приетата забележка от страна на Европейската комисия, че цената на строителството е обосновано висока, изпълнението на проектите е временно преустановено, докато бъде изготвен подробен допълнителен анализ.

По думите на Расмусен, европейските институции ще чакат около месец, месец и половина, за да получат резултатите от проверката на българските експерти, след което ще бъде назначена собствена експертна оценка. Това ще стане и ако новите данни на българската страна отново будят съмнения. Той допълни, че е възможно към работната група, която ще прави анализа, да бъдат привлечени експерти от ДЖАСПЪРС или поне това е желанието на ЕК.

Пред журналистите бяха очертани три варианта за бъдещето на проблемните проекти. В най-добрия случай, ако се окаже, че всичко е наред, те ще получат финансиране. Възможно е, дори ако бюджетите им са били раздути, но проектите са полезни, финансирането да се редуцира и да бъдат изпълнени. Ако, обаче, се установи, че има нещо много нередно, тези проекти ще бъдат спрени и парите по тях ще се насочат към други инициативи.

Съмненията на Европейската комисия са свързани с това, че средната стойност на някои от водните проекти по ОПОС е 3000 евро, а има и един проект за 7000 евро инвестиции на човек от населението. За друга група средните разходи били около 370 евро на човек, което е дори под средната стойност на подобни проекти в страните членки на ЕС (около 500 евро на глава от населението).

От МОСВ обясниха, че в писмото, което било част от кореспонденцията между Брюксел и София за уточняване на параметрите за формиране на разходите за изграждане на водна инфраструктура, поискали да се въведе по-ниска водоснабдителна норма на човек. “Тази норма обаче е съобразена с действащата в момента нормативна база у нас, както и с актуалното състояние на ВиК мрежата в страната“, защитиха от ековедомството проектите, сторили се “раздути“ на европейците .

В момента се извършва експертен анализ на приложимите норми за проектиране във ВиК - сектора и на показателите за финансов риск и ефективност, което ще доведе до това, недоказан разход да не се изплаща.

Процедурата предвижда общините-бенефициенти първо да плащат на строителите, а след това да доказват пред МОСВ разходите си. Ако има несъответствие между пазарни цени и изплатени разходи, те няма да бъдат покривани.

Според становището на директора на Дирекция “Кохезионна политика за околна среда” към МОСВ Васил Маргаритов, извършваният преглед на съмнителните проекти не означава, че същите непременно ще бъдат спрени, но е възможно да бъде направена преоценка на финансирането им.

Тази преоценка няма да бъде произволна, а ще бъде съобразена с въвеждането на нови критерии, което може да се отрази на процеса на планиране и проектиране във ВиК сектора.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА