ЕВРОПАРЛАМЕНТЪТ ЗАТЯГА КОНТРОЛА НАД ПРОИЗХОДА НА ДЪРВЕСИНАТА

 

Европейските депутати решиха да въведат по-строги правила за продажбата на дървен материал, съобщиха от mediapool.bg. Фирмите, произвеждащи стоки от дървесина в Европейския съюз, ще трябва да доказват произхода на изходните си материали. Затягането на контрола цели ограничаването на незаконната сеч, която е основната причина за обезлесяването и влошаването на състоянието на горите и на климата.

Между 20 % и 40 % от световното производство на промишлена дървесина е от незаконни източници, сочи статистиката. Тези мрачни факти са основната причина Европарламентът да гласува система за проследимост и наблюдения на пазара на дървесина. Съгласно нея всички оператори от веригата трябва да доказват законността на дървения материал и изделията от него, които пускат на пазара. На нарушителите ще бъдат налагани санкции, които всяка държава членка ще определи размерът им, но според евродепутатите той трябва да е поне пет пъти стойността на изделието, за което е установено, че е с незаконен произход.

Одобрената "системата за надлежна проверка" предвижда всички оператори да осигуряват пълна информация за произхода и страната на добив на продуктите (по възможност и концесията), за да може да се осигури по-добра проследимост. Фирмите ще трябва също да посочат кой им е доставил дървения материал и изделията.

Държавите членки трябва да гарантират, че в рамките на две години от влизане в сила на настоящия регламент целият дървен материал и всички продукти от него, които са на пазарите им, ще бъдат надлежно етикетирани с тази информация.

Компетентните органи на всички страни-членки ще извършват редовен контрол по цялата верига на доставка и ще предприемат конфискуване на незаконно добития дървен материал или изделия от него. Фирмата нарушител ще бъде наказвана с незабавно прекратяване на търговската дейност.

Европейският парламент е отправил искане до Европейската комисия да изготви регистър на "високорисковите източници" на дървен материал, който ще изисква допълнителна надлежна проверка от страна на операторите. Високорискови са например дървен материал или изделия от "държави, известни с повтаряща се и надеждна информация за съществени пропуски в управлението на горите" или с "високо равнище на корупция". При такива случаи, операторите ще бъдат подложени на допълнителна надлежна проверка.

Бъдещият регламент трябва да обхваща "без изключения" всички продукти, които могат да съдържат незаконно добит дървен материал. По този начин Европарламентът премахва компромисния вариант, предложен от Европейската комисия, според който се предвиждаше да не се доказва произходът на дървен материал и изделията от него, "които са предмет на задължителните критерии за устойчивост", като например дървесината, използвана за производство на биомаса.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА