ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ ПРИЕ МЕРКИ ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА МЛЕКОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ

 

Новите предложения за подпомагане на млекопроизводителите в ЕС за посрещане на кризата в сектора бяха подкрепени от Европейския парламент. Европейските депутати дадоха своята подкрепа с 367 гласа "за", 160 "против" и 84 "въздържали се" за двете нови законодателни мерки, предложени от Комисията на 19 октомври.

В рамките на гласуването по бюджетната процедура за бюджета на Европейския съюз за 2010 г. депутатите приеха да бъдат отпуснати 300 милиона евро за създаването на специален фонд. Одобрено бе и искането да се даде възможност на Европейската комисията да предприема бързи мерки в случаи на сериозни пазарни смущения в млечния сектор. Подобна възможност за намеса при значителни изменения в цените вече съществува за други земеделски сектори, като например месото и захарта. Поправка, приета от депутатите, настоява тези мерки да са временни и да действат до април 2010 г.

Еврокомисарят по земеделието Мариан Фишер Боел потвърди, че ако новите правомощия на Комисията бъдат одобрени, една от мерките, които ще бъдат въведени е възможността за частно складиране на различни продукти, включително на сирене, за което Европейският парламентът настоя още през септември.

Второто предложение цели да даде на разположение на държавите членки допълнителни средства за подпомагане на преструктурирането на млечния сектор.

В момента правителствата на държавите членки имат възможност да изкупуват квоти за производство на мляко от фермерите, които решат да преустановят производство. В случай на превишаване на националния праг за производство на мляко, фермерите, които произвеждат повече от фиксираната им квота, трябва да платят такса за свръхпроизводство, която държавите членки внасят в бюджета на Европейския съюз.

Предложените мерки включват промяна в съществуващите правила, която ще позволи на правителствата да събират допълнителна национална такса за свръхпроизводство спрямо по-нисък праг за производство, отколкото съществуващия в момента. Допълнителните средства от таксите ще бъдат задържани на национално ниво и ще бъдат използвани за финансиране на преструктурирането на сектора.

Съществуващите към момента такси за свръхпроизводство ще останат непроменени. Тези глоби ще продължат да бъдат внасяни в бюджета на Европейския съюз и да бъдат използвани за преструктурирането на земеделския сектор на общоевропейско ниво.

Националните правителства не са задължени да събират допълнителната такса, като тази мярка ще се прилага само временно - от април 2009 г. до април 2010 г.

Новите мерки трябва да бъдат одобрени от Съвета, за да влязат в сила.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"