ОТ КАКВО СЕ ОПЛАКВАТ ЕВРОПЕЙЦИТЕ?

 

Европейският омбудсман Никифорос Диамандурос представи отчетния си доклад за дейността на институцията през 2008 г.

Оплакванията към европейските институции от граждани на страните членки са нараснали от 3221 жалби за 2007 г. на 3406 жалби за 2008 г.

В 36% от случаите жалбоподателите са сезирали омбудсмана с въпроси, свързани с прозрачността на институциите, като например откази за достъп до документи.

Най-много са на глава от населението са оплакванията от страна на гражданите на Малта, Люксембург, Кипър и Белгия, стана ясно от съобщение на Euobserver, като по абсолютна стойност на получените жалби на първо място е Германия, следвана от Испания и Полша.

Ето още малко статистика: 20% от оплакванията са за превишаване на власт, 8% за небрежност, а 5% за дискриминация - възрастова и езикова. Не липсват и недоволстващи от затъмнението по въпроса на заплатите на европейските депутати.

Омбудсман е успял да разреши през миналата година 355 случая (около 10 % от всички постъпили оплаквания), като 129 са завършили с взаимно приемливо споразумение, а в 53 случая е счетено, че институциите са били некоректни.

Най-много жалби има срещу Европейската комисия (66%). Според Диамандурос обаче това е нормално, тъй като именно това е институцията, която взима повечето решения, отнасящи се до живота на европейските граждани. Едва 10% от жалбите са срещу Европейския парламент.

Омбудсманът на Европейския съюз Никифорос Диамандурос е получил 74 оплаквания от България. Той е споделил пред БТА, че през миналата година значително са се увеличили оплакванията от български граждани.

Стана ясно още, че оплакванията от граждани на новите страни-членки са много, но те често са извън правомощията на Европейският омбудсман, тъй като  в тях става дума за нередности в съответните национални институции, а не за нередности в европейските институции.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА