ОЧАКВАМЕ НОВ МОДЕЛ ЗА РАБОТА С ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

 

Вицепремиерът по Европейските фондовет Меглена Плучгиева сформирала няколко екипа под свое ръководство, с цел да бъде прецизирана работа със средства от фондовете на Европейския съюз. Очаква се в средата на февруари новият модел да бъде представен за одобрение на правителството.

По информация на mediapool, екипите работели в няколко насоки – за опростяване на процедурите за кандидатстване по европейските оперативни програми, за нова тръжна документация, чрез която да се осъществява контрол и превенция на измами и корупция, за нов начин за сформиране и работа на оценителните комисии, както и за засилване на механизмите за последващ контрол.

Новият начин на работа с еврофондовете ще залегне в промяна на Постановление 121 на Министерския съвет, с което се определя реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по оперативните програми, съфинансирани от структурните фондове и кохезионния фонд на Еврорейския съюз, както и по програма ФАР.

Тук е мястото да отбележим, че до юни 2008 г. по оперативните програми България беше договорила едва 79 милиона евро, а към 15 декември сумата стана близо 1.8 милиарда лева. Не може да се отрече, че това е огромен напредък. По-важно, обаче е, договорените суми да са по проекти, избрани в съгласие със законодателството. Скоро няма да се забрави фактът, че  Европейската комиси замрази плащанията на проекти по двете предприсъединителни програми (ФАР и ИПСА), когато се оказа, че пари са договорени в нарушение на процедурата.

Очаква се да бъде направена и първата стъпка към нов начин на контрол върху европейските средства. Това ще бъде трансформирането на Централният одитен орган по оперативните програми на Европейския съюз в самостоятелна агенция към Министерството на финансите. Работещите към новата структура одитори ще имат национален и международен сертификат

За да се повиши ефективността на действието на оперативните програми в България, особено в сферата на инфраструктурата, в страната ни ще бъде открито бюро на ДЖАСПЪРС (JASPERS – инициатива за техническа помощ), както и офис на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Официално решение за това се очаква до края на този месец.

ДЖАСПЪРС помага на страните членки да предават качествени проекти, които да бъдат одобрени по-бързо от Европейската комисия. Програмата се осъществява от експерти от Европейската комисията, ЕИБ и Европейската банка за възстановяване и развитие.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"