ИМОТНИЯТ РЕГИСТЪР СТАРТИРА ОТ ФЕВРУАРИ

 

Премиерът Сергей Станишев се похвали от трибуната на Народното събрание, че от февруари ще стартира информационната система на кадастъра и имотния регистър, които ще бъдат част от Агенцията по вписванията. По този начин гражданите ще могат да получават справки за имоти през интернет.

Към настоящия момент, обаче, само за около 12 % от територията на страната има изработена кадастрална карта. Системата на имотния регистър включва само обекти, които се намират в територия с изработена кадастрална карта. По данни на mediapool.bg останалата част от територията на България ще бъде картографирана и ще влезе в новия регистър едва към края на 2015 г. Такава била стратегията на правителството.

Справки за имоти в останалата част на България ще се извършват по старата процедура – от общинските служби по земеделие, когато става въпрос за земеделски земи и от общинската администрация, когато става въпрос за урбанизирани територии.

Досега у нас се използваше персоналната система за регистрация на недвижимите имоти, т.е. информация за имота се добиваше като се използва името на собственика. Системата на вписване също беше поименна. Описанието на имотите в нотариалните актове бе свободно и неточно, а голяма част от документацията в регистрите е стара.

С изработването на кадастралните карти се преминава към реална система - създаване на имотен регистър, който се състои от партидите на недвижимите имоти (подробна информация за вида, границите, площта и т.н. на имота). По този начин има реална възможност да се спомогне за противодействие на имотните измами.

По думите на премиера, цитиран от mediapool.bg, това била една от важните превантивни мерки, която ще затрудни осъществяването на подобни престъпления. За същата цел има идея за въвеждане на електронна система в нотариалната камара, като са предприети са и кадрови промени в Агенцията по вписванията.

Обществото е особено чувствително към темата за имотните измами. Станишев е информирал народните представители, че в последните години се отчита сериозно увеличаване на посегателство срещу собствеността върху недвижимите имоти и това е свързано с бързото покачване на цените на недвижимостта и възможните печалби от това. От анализа на досъдебните производства са установени няколко механизма за извършване на такива измами – чрез подмяна в архива на съдилищата на истинските с фалшиви нотариални актове, изготвяне на неверни договори за продажби на имоти общинска собственост, действия на длъжностни лица, които удостоверяват неверни обстоятелства, използване на неистински лични карти и други документи.

Станишев припомнил още, че Държавната агенция „Национална сигурност" (ДАНС) има ангажименти по закон за противодействие и предотвратяване на замисли, свързани с участие на лица, заемащи висши държавни длъжности, в корупция и връзка с организираната престъпност. Той посочил и примери, в които доверен нотариус узаконява прехвърляне на недвижим имот, длъжностни лица от следствието участват в неправомерно придобиване на недвижим имот на граждани, които се намират в затруднено материално положение, съдии по вписванията извършват неправомерни вписвания на имоти с тежести, прокурор в окръжна прокуратура подпомага придобиването на земеделски земи чрез измами и други. Имотните измами се осъществявали с участието на сдружения на заинтересовани лица и разследването им е особено затруднено. Сред мерките за превенция на този вид престъпления трябва да стане и увеличаване на наказанията, предвидени за тях, както и „неизбежността на наложеното наказание”, освен контроло върху работата на нотариатите, съдебните институции, съдиите по вписванията и регистъра.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"