ЛИСАБОНСКИЯТ ДОГОВОР БЕ ПОДПИСАН И ОТ ВАЦЛАВ КЛАУС

 

        Конституционният съд на Република Чехия постанови на 3 ноември т. г, че документът за реформа на Европейският съюз, известен като Договорорът от Лисабон, напълно съответства на конституцията на страната. Часове по-късно президентът Вацлав Клаус е положил подписа си под него, въпреки съмнението си, че съдът е бил пристрастен и Чехия вече не е суверенна държава.

До тази ситуация се стигна поради това, че група евроскепнични сенатори внесоха жалба в чешкия Конституционен съд, с която настояваха да се разгледат части от Лисабонския договор, които биха могли да представляват заплаха за суверенитета на страната. В същата жалба е имало искане съдът да постанови и промяна в закон, съгласно който сега двете камари на парламента трябва да одобряват всяко евентуално прехвърляне на националните компетенции от чешките национални органи към органите на Европейския съюз.

Председателят на съда Павел Рихетски обяви, че Лисабонският договор, в своята цялост, не влиза в противоречие с чешкия конституционен ред и законите на страната.

Подписът на Клаус под документа бе последната официална стъпка, необходима за приключване на процедурата, след като двете камари на парламента одобриха текста.

Чехия бе единствената държава от 27-те страни-членки на Европейски съюз, която не е ратифицирала Лисабонския договор. След като страната получи исканата от нея отстъпка - за нея да не важи Европейската харта за основните права, президентът Вацлав Клаус обяви, че няма да поставя повече условия и ще подпише ратификационния закон. Основните притеснения на чехските власти се обоснованат с опасението, че договорът може да доведе до имуществени претенции от страна на судетските немци, изгонени от Чехословакия след Втората световна война.

Лисабонският договор, чиято основна цел е да подобри функционирането на Европейския съюз като общност от суверенни държави, евентулано ще влезе в сила от 1 декември 2009 г.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"