ФИКСИРАНИТЕ ЦЕНИ ЗА ПРОДАЖБА НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ ИЗПРАВЯТ БЪЛГАРИЯ ПРЕД ТРИ НОВИ НАКАЗАТЕЛНИ ПРОЦЕДУРИ

 

Европейската комисия е изпратила последно писмено предупреждение до България по три наказателни процедури за неспазване на европейското законодателството в областта на енергетиката и на околната среда.

Според европейските норми съществуващото задължение производителите на електроенергия да продават продукцията си на НЕК по фиксирани цени е дискриминационен подход, който изкривява пазара и свободната конкуренция.

Процедурата е открита в средата на миналата година след жалба на чешката компания ЧЕЗ, която снабдява с електроенергия Западна България и е собственик на ТЕЦ "Варна" с оплакване срещу Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Според българското законодателство цените за всички производителите на електроенергия квоти за доставка на регулирания пазар за бита се определят от ДКЕВР.

 Ще припомним, че в началото на 2008 г. чешката компания отказа да се съобрази с определената им квота и вместо да продава на НЕК на фиксираните от регулатора тарифи, тя изнасяше електроенергията извън страната или я пускаше на свободния пазар, където цените са по-високи. Това от своя страна породи недоволството на НЕК, които обясниха, че за да покриват недостига на електроенергия за бита са принудени от своя страна да купуват ток от свободния пазар и трупат загуби.

Именно заради този спор, който можеше да завърши с глоба за ЧЕЗ, срещу България бе открита наказателната процедура от Европейската комисия.

Освен за регулираните цени, ще ни съдят и за ограничения достъп на различните оператори до енергийната инфраструктура на страната. Според европейските директиви те трябва да имат равен достъп до мрежата като собственика й.

Съгласно процедурата, предупредената писмено страна има възможност в двумесечен срок да предприеме коригиращи действия. Ако не предприеме такива се завежда дело пред съда в Люксембург.

Второто писмено предупреждение е за неизпълнение на Европейската директива за електроенергийни услуги, която предвижда увеличение на енергийната ефективонст, като се създадат стимули за гражданите и фирмите.

Третата процедура е за неспазване на ангажимента на страната за издаване на екоразрешителни на големите горивни инсталации. Според Европейската комисия неиздаването на такива разрешителни крие риск, че инсталациите замърсяват околната среда.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"