С ПРОМЕНИ В СЕДЕМ НАРЕДБИ ПРАВИТЕЛСТВОТО ОСИГУРЯВА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ

 

В официалния сайт на правителството бе публикувана информация за приети промени в седем наредби, свързани с последните изменения и допълнения в Кодекса за социално осигуряване.

Ето накратно най-важните от тях.

Вече служебно ще бъдат отпускани добавки към пенсиите на лица, навършили 75-годишна възраст, съгласно Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж. Размерът на добавките ще се определя ежегодно с бюджета за Държавното обществено осигуряване. Наредбата предвижда още за лицата, които искат преизчисляване на пенсии, отпуснати до 1 януари 2000 г. за придобит осигурителен стаж и осигурителен доход след пенсионирането, при преизчисляването се взима предвид средномесечния осигурителен доход за страната за 2007 г., а не за 1999 г.

С промени в Наредбата за реда за внасяне и разпределяне на задължителните осигурителни вноски и вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” се закриват банковите сметки в Националната агенция за приходите за събиране на приходите от вноски за фонд „Гарантирани вземания на работници и служители” и за Учителския пенсионен фонд. От първи януари 2010 г. те ще се внасят чрез банковите сметки на НАП за събиране на осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.

Правителството одобри промени и в Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски. Според измененията в КСО, които се въвеждат и в Наредбата, осигурителните вноски ще се дължат и върху неначислени възнаграждения, а не както досега само върху получени или върху начислени, но неизплатени брутни месечни възнаграждения. Измененията са във връзка със създадения в КСО отделен ред за осигуряването на морските лица. Те са наети по трудово правоотношение като членове на екипажите на морски кораби, но осигурителните вноски ще бъдат внасяни за тяхна сметка върху избран от тях осигурителен доход между минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и максималния осигурителен доход.

Чрез изменения в Наредбата за изчисляване и изплащане на парични обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване се регламентира изрично срокът за предоставяне на документи за изплащане на обезщетение за временна неработоспособност или трудоустрояване в териториалните поделения на Националния осигурителен институт и в техните филиали.

Промените в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина са свързани основно с регламентиране осигуряването на морските лица – начало и вид на осигуряването, възможност за прекратяване на осигуряването през съответната година, както и ред на внасяне на осигурителните вноски, с които подробно запознаваме читателите на вестника в друга статия.

Във връзка с промените в Кодекса за социално осигуряване се внасят изменения и в Наредбата за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица. С тях се дава право на изплащане на обезщетение за дълготрайна безработица само на лица, които са били без работа най-малко 12 последователни месеца.

С измененията в Наредбата за осигурителните каси се прецизират и систематизират текстовете с цел избягване на противоречиво тълкуване във връзка с обслужването и контрола на работата на осигурителните каси.

Правителството отмени и подоходния критерий при определяне добавките на хората с увреждания, като отмени решението си от 9 декември миналата година, с което интеграционната добавка за тях беше заменена с месечна целева помощ и беше въведен подоходен критерий за получаването й. Условието бе доходът на член от семейството да не надвишава 350 лева. Съществен мотив за това може да се търси в заявката на президента, че ще наложи вето на закона, ако се въведе подоходен критерий за получаването на помощите.

Официалният мотив на правителството за приемане на подоходния критерий беше, че е по-добре малък брой хора да получават помощи в по-голям размер, тъй като сега твърде много хора получавали такива добавки, които били символични като размер. Неофициалният мотив бе липсата на средства в бюджета за тази година, поради което се търсеха варианти за ограничаване кръга от хора, които ползват добавките.

Според Първанов политиката на интегриране на хората с увреждания трябва да става не на база техните доходи, а въз основа оценка на тяхното здравословно състояние.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"