НОВ ЗАКОН ЗА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ В СИЛА ОТ ПЪРВИ МАЙ

 

 От 1 май тази година влиза в сила нов закон, който ще урежда междусъседските отношения в блоковете и кооперациите. Законът ще отмени стария, познат на всички с неудачните си и остарели текстове Правилник за управлениено, реда и надзора в етажната собственост (ПУРНЕС), действащ вече близо 60 години.

Според новия Закон за етажната собственост, (както впрочем и според ПУРНЕС), притежателите на 75 % от идеалните части във входа на един блок или кооперация могат да изгонят съсед, който системно нарушава вътрешния ред. Това не означава, че ще му бъде конфискуван, или по друг начин отчужден апартамента. Просто собственикът-нарушител няма да живее в него, като ще може да пусне квартиранти – за ползване на апартамента като жилище по предназначение, или дори да го даде под наем на фирма за офис, с промяна на предназначението.

Очаква се, че новият закон ще премахне и хаоса с адресните регистрации, който се установи след 1996 г., когато бяха отменени домовите книги. Сега вече те ще се наричат „Книга на собствениците” и отново ще се попълва от домоуправителя. Негово задължение ще бъде в 15-дневен срок да вписва всеки нов собственик или наемател. В книгата ще има и раздел за домашни любимци.

Може би тази разпоредба ще помогне на общините при изготвянето на избирателните списъци. Бъркотията с адресната регистрация оплита конците и в работата на данъчните, правораздавателната система и органите на реда.

Оказва се, че в полицията има регистрирани рекорди - на някои адреси са записани десетки граждани, които никога не са се виждали и дори не знаят, че обитават едно и също жилище.

Подобни случаи се откриват и при финансови ревизии, особено при ДДС длъжниците.

Според новия закон всеки собственик е длъжен в тридневен срок да уведоми Общината, ако в дома му живеят други хора. Това се отнася както за наематели, така и за гости. Ако не го направи, ще бъде глобен.

Много работа очаква и кварталните полицаи, които ще проверяват домсъветите за живущите в блока. След това ще сравняват данните с регистъра в Общината.

При разминаване ще глобяват и човека без регистрация, и собственика на жилището.

Както и досега, най-важният човек във входа ще бъде домоуправителят. Той ще събира таксите за ремонтите на общите части, както и сумите за поддръжка и чистене на входа.

Ако имате надомна работа или кабинет и това изисква повече хора да влизат в блока, ще плащате до пет пъти повече от другите. За куче ще се плаща такса, колкото за член от семейството (нали кучето си е член на семейството). Всъщност, горе-долу, така беше и досега.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА