ГРУПАТА „НИКОЛОВ-СТОЙКОВ” – НАЙ-ПОСЛЕ ВИДИМА И ЗА БЪЛГАРСКОТО ПРАВОСЪДИЕ

 

Прокуратурата най-накрая достигна до изводи за съществуването на групата "Николов -Стойков", за която от ОЛАФ още преди две години подадоха сигнал до българските власти. Връзката между двамата бизнесмени се оказа регистрираната в САЩ офшорна фирма "Кингстън ентъпрайсис". По данни на mediapool, съдебната поръчка от САЩ доказва, че цялата субсидия по програма САПАРД в размер на над 14 милиона лева, получена от фирмите на Марио Николов и приближените му е насочена към фирмата "Кингстън ентъпрайсис", след което парите са "инвестирани" в курортния комплекс "Дюни". Ще припомним, че собственик на крайморския оазис доскоро беше президентският спонсор Людмил Стойков.

За източването на тези пари от европейската програма вече се води дело срещу Марио Николов и още осем лица. В този процес обаче Людмил Стойков не е подсъдим.

Пернишкият бизнесмен най-вероятно ще бъде обвинен с Марио Николов и още пет лица по друго дело, което ще се води само за "изпирането" на средствата през офшорната фирма.

По данни на прокуратурата, през "Кингстън ентъпрайсис" са били изпрани и други 15 милиона евро, които птицекланица "Чубра" е дала за закупуване на софтуер за "гушене на патици". В кланицата дял има и Марио Николов. По случая се води отделно трето разследване, което е възложено на друг екип от Софийска градска прокуратура. За установяване на фактите все още се чака експертиза от САЩ. Предварителните данни по случая са предоставени от офиса на ФБР в България. От българските власти, при ревизия, е установено, че софтуерът за "гушене на патици" представлява празен диск за един лев.

Прокурорските екипи, работещи по групата "Николов-Стойков", са достигнали до извода, че вероятно значителна част от престъпленията, свързани с укриване на данъци, пране на пари и източване на земеделската програма са минавали през "Кингстън ентъпрайсис", както и през друга офшорна - "Информа", регистрирана в Ирландия.

Очаква се в близките седмици прокуратурата да реши дали да води едно дело по двете досъдебни производства за укриване на данъци и пране на пари.

Междувременно, нито един от призованите четирима свидетели не се яви пред Софийския градски съд, за да даде показния по делото за източването на 7.5 милиона евро от САПАРД, по което подсъдим е Марио Николов. Това стана причина за отлагането на процеса, който се наблюдава от Европейския съюз. По същото дело се очаква да бъдат разпитани още свидетели – двама германски граждани, двама холандци и четирима швейцарци. Прокуратурата настоява да чуе и показанията на двама служители на ОЛАФ, но съдът все още не е решил дали да удовлетвори това искане.

Освен близкия до БСП Марио Николов, пред съда са изправени да отговарят още осем лица. Според прокуратурата те са източвали програма САПАРД чрез фиктивен внос и износ на стари машини за преработка на месо, обявени като нови.

На съдебното заседание в понеделник обаче един от свидетелите, който е бил механик в месопреработвателното предприятие на Марио Николов, заяви, че машините са били чисто нови. Самият бизнесмен отрече обвиненията още преди да му бъдат повдигнати.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"