БЪЛГАРИТЕ МОГАТ ДА РАБОТЯТ СВОБОДНО В 15 ДЪРЖАВИ ЧЛЕНКИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 

В 15 държави от Европейския съюз българите вече могат да работят свободно. Това са Чехия, Полша, Словения, Словакия, Литва, Латвия, Кипър, Естония, Швеция, Финландия, Унгария, Румъния, Испания, Гърция и Португалия. Те не прилагат преходни периоди за наши работници, но някои все още издават формално разрешение на работа, за да отчитат чуждата работна ръка, информираха от Агенцията по заетостта.

Очаква се от 1 май и Дания ще се присъедини към тях.

Това означава, че всеки желаеща да работи в тези страни може да го направи свободно, ако сам си намери работодател, ползвайки посредничеството на националните агенции по заетостта, мрежата EURES или лицензирани фирми посредници.

Останалите държави-членки на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство все още прилагат разрешителен режим с поетапно отваряне на трудовия си пазар. Те използват различни схеми според нуждите си - облекчен прием за определени професии, квоти за конкретни стопански сектори и други.

Например Австрия обяви списък с 50 професии, за които се получава по-лесно разрешение за работа, въпреки че се провежда пазарен тест, даващ предимство на местните работници пред чужденците.

От 2009 г. и Германия ще въведе облекчения за висшисти, които искат да работят по специалността си. Разрешението за работа продължава да е необходимо, но не се прави пазарен тест. Освен това български абсолвенти, завършили германски университети имат право на свободен достъп до германския трудов пазар.

Италия приема свободно българи в 8 сектора от своята икономика. Това са селско стопанство, хотелиерство, строителство, машиностроене, работа по домовете, сезонна заетост, висококвалифицирана работа и мениджмънт. За всички останали сектори важи разрешителният режим, като всяка година се определят квоти за чужденци.

Люксембург прилага облекчен разрешителен режим в селското стопанство и лозарството, но разрешителни са необходими.

Великобритания е с разрешителен режим и с квоти за селското стопанство, като дава облекчен достъп също за висококвалифицирани специалисти.

За Франция също се иска специално разрешение, но на портала на френското министерство на труда има списък със 150 професии с облекчен достъп.

Важно е да се знае, че не всяка българска диплома и професионална квалификация се признават във всички европейски страни. Проверка на валидността им може да се направи в Министерство на образованието и в Националния център за информация и документация.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"