ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ НИ СЪВЕТВА С ДОКЛАД ДА СЕ ОТКАЖЕМ ОТ ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА ПО ПРОГРАМА ФАР, КАКТО И ДА СЕ ПОУЧИМ ОТ ГРЕШКИТЕ ПО САПАРД

 

В доклад без политически оценки и критики, Европейската комисия изразява становище, че България трябва сама да оцени системните слабости в усвояването на средствата по предприсъединителната програма ФАР, след което сама да предложи финансови корекции, а именно - отказ от средства. Страната ни вече е прибягвала до тази мярка програма ИСПА.

Докладът за усвояването на европейските средства от България и Румъния е изготвен по искане на Комисията по бюджетен контрол в Европейския парламент. Документът представя техничесеска информация, като описва различните програми и фондове, по които България е имала достъп до европейско финансиране преди и след присъединяването ни към Европейския съюз.

Констатирани са слабости в предварителния контрол на търговете по предприсъединителната програма ФАР, както и при последвалите плащания, установени са  немалко случаи на конфликт на интереси и нерегламентирана намеса във възлагането и изпълнението на договорите.

Ще припомним на читателите, че през 2008 г. Европейската комисия замрази поради нередности 133 милиона евро по програма ФАР, която се администрираше от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. През м. септември стана ясно, че България окончателно губи 32 милиона евро по 10 пътни проекта, финансирани от програма ФАР.

Препоръчва се България да укрепи ролята на националния координатор, както и да реорганизира двете агенции по ФАР, чиито акредитации Брюксел отне миналата година, като е констатирано, че след изпълнението на всички препоръки, след  установените нередности по програмите ИСПА и САПАРД, плащанията по тях са били отблокирани.

Освен за програма ФАР, докладът на Еврокомисията препоръчва на страната ни да се поучи от управлението на САПАРД, за да не допусне същите грешки и нередности при управлението на Оперативната програма за развитие на селските райони, която ще действа до 2013 г. и която се администрира от същите институции, а при преките плащания на площ следва да се преодолеят слабостите в интегрираната система за контрол ИСАК и в идентификацията на земеделските парцели.

Докладът сочи, че предстои проверка и на средствата, които са отпуснати за подготовката за присъединяването на България към Шенгенската зона. Одитът ще е в края на тази година, когато изтича срокът на програмата и ако има неправомерно изразходвани пари, те също ще бъдат изискани обратно от Европейската комисия. Припомня се, че оценките за съответствие по оперативните програми са били отхвърлени на два пъти, поради слабости в интегрираната система за управление и наблюдение, както и заради липсата на последователност между констатациите от извършените одити и заключенията в тях. Оценките трябва да бъдат одобрени, за да стартират междинните плащани, които представляват около 80% от целия финансов ресурс на обща стойност от 7 милиард евро.

Не е радостна констатацията, че по предприсъединителните програми ИСПА, ФАР и САПАРД, България е имала възможност на усвои над 1.367 милиарда евро, от които реално са усвоени едва 488 милиона. По-голямата част от останалите пари, в размер на 334 милиона евро са били предназначени за програма ФАР и не са похарчени по предназначение. От тях над 260 милиона са загубени окончателно, поради това, че срокът на предприсъединителната програма изтича, а около 90 милиона евро остават блокирани, като част от тях България може да се наложи да връща в европейския бюджет.

Ето още статистика от техническата част на доклада:

От фонда за селскостопанско развитие, България е получила само 304 милиона от общо над 1 милиарда евро, които й се полагат за периода от 2007 до 2009 г.

По-добро е положението със средствата по инструмента "Шенген". От достъпните 257.9 милиона евро сме усвоили почти 230.1 милиона.

За сравнение ще кажем, че Румъния е по-успешно се е справила с оползотворяването на евросредствата. Тя не е усвоила само 169 милиона евро от общо почти 3 милиарда, с които е разполагала по предприсъединителните програми. Трябва да споменем също, че Румъния вече е получила одобрение за оценките си за съответствие и от месеци разполага с всичките си пари от структурните фондове.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"